Szukaj

„E-wangeliści. Ucz się od najlepszych twórców polskiego internetu.” – RECENZJA

W poprzednim tygodniu swojej premiery doczekała się jedna z najgorętszych branżowych pozycji ostatnich miesięcy. Mowa oczywiście o jeszcze ciepłej książce: „E-wangeliści. Ucz się od najlepszych twórców polskiego internetu” autorstwa Tomasza Ciska oraz Pawła Nowackiego. Kim są E-wangeliści? I o kim jest ta historia? No i w końcu, czy warto ją przeczytać? Sprawdźcie sami!

Na początek: Kim są E-wangeliści?

E-wangeliści to twórcy, pomysłodawcy i w końcu kreatorzy największych polskich biznesów internetowych. E-wangeliści to autorzy odpowiedzialni za sukces takich serwisów jak WP, Onet, Allegro, czy Gadu-Gadu. Autorzy książki stworzyli wyjątkowy zbiór rozmów i wywiadów z tymi, których dzieła obecne są w naszym życiu każdego dnia.

Dlaczego akurat E-wangeliści?

Bardzo ważnym przesłaniem, które można wynieść z lektury tej pozycji to fakt, że książka ta opowiada nie tylko o ludziach odpowiedzialnych za stworzenie największych polskich biznesów internetowych. To także opowieść o ludziach niesamowicie odważnych. O ludziach, którzy postawili wszystko na medium, które w latach 90-tych dopiero raczkowało. To opowieść o ludziach odważnych i na swój sposób idealistycznych. Gdy większość Polaków nie wiedziała nawet czym jest e-mail, czy strona internetowa, oni w swoim ścisłym wizjonerskim gronie omawiali pomysły, które wkrótce miały zawojować sieć. Uwierzyli i poświęcili swoje życie dla internetu, wtedy kiedy był on w bardzo wczesnej w fazie rozwoju. Wtedy kiedy nie gwarantował on żadnego sukcesu. I to właśnie dlatego powstała ta książka. Książka, która pokazuje odważnych przedsiębiorców i współtwórców dzisiejszej rzeczywistości internetowej, ale także twórców, których ponad 10-letnia obecność na tak dynamicznym rynku utrzymała i wzniosła jeszcze wyżej.

E-wangeliści przepisem na sukces?

„E-wangeliści” to doskonałe źródło inspiracji, pomysłów i… energii. Dlaczego energii? Czytając kolejne rozmowy i zwierzenia twórców Gemiusa, czy Allegro, można wynieść niezmierzone pokłady energii. Ich opowieści, czasami ciężkie i skomplikowane, a czasami przyjemne i usłane sukcesami są niebywale inspirujące i pokazują, że wiara w pomysł i jego konsekwentna realizacja pomagają odnieść prawdziwy sukces. I właśnie ta myśl mówiąca o twórcach jako idealistach, którzy nie bacząc na przeciwności poświęcili się tym biznesom, dodaje niesamowitej energii. Wszystkie przygody, zawirowania i niepowodzenia, przez które przechodzili tytułowi E-wangeliści to nieskończone źródło inspiracji i chęci do działania. Tak bliskie spotkanie z e-przedsiębiorcami tej rangi pokazuje, że dzięki ich cechom i podejściu, odniesienie sukcesu jest naprawdę możliwe.

Ważne jednak, żeby pozycji tej nie traktować jako podręcznika do prowadzenia biznesu. Jeżeli szukasz wskazówek lub konkretnych rozwiązań, jak odnieść sukces w sieci to tutaj ich nie znajdziesz. Nie ma tu konkretnych przykładów, pomysłów, czy trików, które pozwoliły tym wszystkim ludziom odnieść tak duży sukces. Jest to tak naprawdę zbiór osobistych rozmów, gdzie twórcy opowiadają o tym, jak wyglądał wtedy rynek, jak się kreował i jakie były realia i uwarunkowania, które popchnęły do realizacji tak innowacyjnych pomysłów. Jeżeli miałbym to porównać do podręcznika biznesowego, który czytasz w czasie pracy to jest to jego zupełna odwrotność, którą czytać się powinno spokojnym wieczorem, przy kubku dobrej kawy.

Podsumowanie

„E-wangeliści” to świetne źródło inspiracji i energii biznesowej. Pokazuje naprawdę ciekawe historie ważnych ludzi internetu, bez których nie wyglądałby on tak jak teraz. To bardzo miła lektura na spokojny wieczór, która nie powinna być traktowana jako podręcznik do e-sukcesu. Jeżeli chcesz poznać historie i początki największych polskich marek internetowych, to koniecznie musisz sięgnąć po tę pozycję.

Więcej informacji o książce można znaleźć na Helion.pl.

Krzysztof Świtoński

Wielbiciel marketingu internetowego. Przekonany o ogromnej sile SEO, web usability i szeroko pojętego social media. W wolnym czasie grywa w squasha i piłkę nożną.

zobacz posty autora

Spodobał ci się ten post? 2 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>