Szukaj

Google AdWords: Środki na kampanię za szybko się wyczerpują…

Prowadząc kampanię w Google AdWords większość osób trafia na następujący problem: budżet dzienny wyczerpuje się szybciej niż przewidywano. Co w takiej sytuacji zrobić?

Zanim jednak odpowiem na zadane pytanie trochę podstaw na temat możliwości kontrolowania środków przeznaczonych na kampanię, czyli budżetu dziennego.

Budżet dzienny – podstawy

Google AdWords wymusza określenie budżetu dziennego w kampanii. Jest to swego rodzaju limit dziennych wydatków, którego system stara się nie przekraczać. Jak ustalić dzienny budżet na kampanię? Można zrobić to w dwojaki sposób:

1) Na podstawie założeń okresu trwania kampanii.

Przykład:
Przeznaczmy na kampanię 1000 zł. Chcemy, aby kampania trwała ok. 30 dni. Dzielimy więc wkład przez dni (1000 zł/30 dni) i otrzymujemy przybliżony budżet dzienny, czyli 33 zł.

2) Na podstawie założeń dziennej liczby kliknięć i śr. CPC.

Przykład:
Przeznaczamy na kliknięcia 1000 zł. Średni przybliżony CPC wg Narzędzia propozycji słów kluczowych wybranych słów oscyluje wokół 2 zł. Chcemy zdobyć ok. 30 kliknięć dziennie. Aby ustalić budżet dzienny mnożymy przybliżony CPC przez liczbę kliknięć ( 2 zł x 30 kliknięć = 60 zł). Dzięki temu wiemy, że jeśli założenia zostaną spełnione, cały wkład na kampanię starczy nam na ok. 17 dni (1000 zł / 60 zł).

Oczywiście budżet dzienny można zmieniać w trakcie trwania kampanii, więc początkowe założenia mogą się zmienić – czas może się wydłużyć, jeśli ustalony budżet dzienny nie będzie wyczerpywany cały lub może się zmniejszyć, jeśli ustalony budżet dzienny będzie znacznie niewystarczający i trzeba będzie go podwyższyć.

Co można zrobić, aby zmniejszyć wykorzystanie budżetu? Odpowiedź jest prosta: Zoptymalizować kampanię!

Odpowiednia i efektywna optymalizacja kampanii może zdziałać cuda. Na co dokładnie zwrócić uwagę i co można poprawić? Poniżej krótkie wskazówki:

Kontroluj słowa kluczowe

 1. Sprawdź czy dopasowania słów kluczowych są odpowiednie czy może warto jest uściślić.
 2. Czy wszystkie słowa kluczowe dobrze opisują Twoją działalność? Usuń te, które są zbyt ogólne lub bardziej je sprecyzuj.
 3. Regularnie sprawdzaj wszystkie wyszukiwane hasła i wykluczaj te, które są niezgodne z Twoją kampanią.
 4. Sprawdzaj trendy słów kluczowych i dobieraj odpowiednie okresy na bardziej agresywne prowadzenie kampanii oraz okresy, w których można sobie trochę odpuścić.

Dbaj o Wynik Jakości

 1. Staraj się odpowiednio pogrupować tematycznie słowa kluczowe i stwórz do nich odpowiadające teksty reklam, aby zdobyć wysoki CTR.
 2. Usuń słowa, które mają bardzo niskie wyniki jakości, mimo wszelkich prób ich zwiększenia, jeśli nie są to dla Ciebie słowa klucze.
 3. Twórz co jakiś czas nowe teksty reklam, aby zwiększać CTR kampanii i wstrzymuj te najmniej efektywne.

Zbieraj dane i precyzuj

 1. Po dłuższym okresie trwania kampanii (ponad 1 miesiąc) sprawdź, które słowa kluczowe i teksty reklam konwertują. Ogranicz ich ilość tylko do tych najbardziej efektywnych i na bieżąco sprawdzaj ich efektywność.
 2. Staraj się analizować także efektywność słów po wejściu na stronę za pomocą Google Analytics i wstrzymuj te, które wypadają znacznie gorzej od ogółu.
 3. Wprowadź harmonogram wyświetleń do godzin i dni, które okazały się w dłuższym okresie najbardziej efektywne.
 4. Ogranicz zasięg kampanii do najbardziej skutecznych lokalizacji.
 5. Sprawdzaj jak duży wpływ ma pozycja reklamy na konwersyjność oraz CTR i obniżaj stawki tam, gdzie wysoka pozycja nie jest to opłacalna.

Kampania zoptymalizowana, a koszt wciąż jest za wysoki!

Prawda jest taka, że w tym świecie nie ma nic za darmo. Jeśli kampania została porządnie zoptymalizowana i przynosi oczekiwane efekty, należy się poważnie zastanowić nad swoją strategią biznesową i umieścić ją w świecie rzeczywistym.

Zastanów się czy wydatki na reklamę przewyższają zyski z niej. Jeśli tak to być może linki sponsorowane nie są idealną formą promocji dla Ciebie? Może jest inna forma, która sprawi, że efekty nie będą generować jedynie kosztów i warto się z tych działań wycofać. W przypadku, gdy koszty na kampanię się zwróciły (jeśli z nawiązką to jeszcze lepiej) musimy sobie zdać sprawę, że to co nam się wydaje (myśl: „koszt jest za wysoki”) wcale nie ma racji bytu. Wręcz przeciwnie. W takim wypadku zasadne jest nawet podniesienie o trochę budżetu dziennego (jeśli zwiększy to zasięg), aby zwiększyć zyski z kampanii.

Reasumując, zamiast na wyczucie wyciągać wnioski, że kampania jest nic nie warta, gdyż generuje za duże koszty, sprawdźmy to dokładnie na liczbach. Mierzmy konwersje i obliczajmy ROI. Ustalmy ile warty jest dla nas średnio nowy użytkownik, czy też zakup. Określmy jasno ilościowe, jak i jakościowe sposoby mierzenia skuteczności naszych działań i sprawdzajmy, czy rzeczywiście kampania generuje tylko koszty. Bez żadnych obliczeń i mierzenia nie oczekujmy, że kampania się nam zwróci, gdyż nie posiadamy żadnych przesłanek umożliwiających jej optymalizację.

Dodatkowo musimy sobie także zdać sprawę, że mało komu udaje się od ręki stworzyć idealną kampanię. Udoskonalenie jej wymaga czasu i zebrania odpowiedniej ilości danych, aby móc wyciągnąć odpowiednie wnioski. W niektórych kampaniach trzeba na takie dane czekać 1 miesiąc, a w innych 4 miesiące. Następnie trzeba wziąć pod uwagę, że sama optymalizacja nie jest jednorazowym  zabiegiem. Także wymaga czasu i testowania. Wszystko zależy od branży i jej popularności wśród użytkowników internetu. Tak więc trzeba sobie uświadomić, iż początkowe koszty mogą się nie zwrócić od razu. Oczywiście nie może to trwać wiecznie, więc trzeba racjonalnie z góry wyznaczyć, jak długo taka sytuacja może trwać.

Regina Anam

Specjalistka AdWords, zainteresowana web usability oraz reklamowymi mozliwościami Facebooka. W wolnym czasie lubi spać i się nie przemęczać.

zobacz posty autora

Spodobał ci się ten post? 1 0

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>