Szukaj

Google Maps dostępne offline… pod kilkoma warunkami

Google ponownie atakuje świat rzeczywisty, a dokładnie biznesy spokojnie w nim egzystujące. Wraz ze wzrostem użytkowników telefonów/smartphonów czy jakkolwiek by nazwać te mikronotebooki (tym są już dla mnie), wspomniany gigant postanowił udostępnić nowe narzędzie – Google Maps offline. Czy to początek końca papierowych map, jakie do tej pory znaliśmy?

Firmy drukujące zwykłe, rozkładane mapy powinny zacząć drżeć ze strachu. Google wprowadziło możliwość przeglądania Google Maps bez konieczności posiadania łączności. Od teraz zamiast brać na wycieczkę w góry papierową mapę (która nie jest odporna na deszcze i wichury), wystarczy wziąć ze sobą bardziej poręczny telefon (który także nie jest odporny na deszcze i wichury, ani tym bardziej na upadki ze znacznych wysokości).

Google Maps offline jest dostępny od wczoraj (tj. 27.06.2012), ALE żeby z niego skorzystać:

1) Trzeba mieć telefon.

2) Na tym telefonie trzeba mieć Androida.

3) Mając Androida należy ściągnąć najnowszą wersję aplikacji Maps z Google Play.

4) Następnie trzeba być online, aby udostępnić wybraną lokalizację offline (można jedynie zapisywać regiony, a nie całe kraje czy kontynenty). Zapisuje się ona na telefonie, więc dowiemy się ile takie cudeńko waży, zanim je zaakceptujemy.

Po zapisaniu lokalizacji jako dostępnej offline możemy korzystać z mapy… offline :) .

Zapewne ilość możliwych do zapisania regionów zależy od pojemności Twojego telefonu, aczkolwiek nigdzie nie znalazłam takiej informacji mówiącej o tym wprost. Więc być może jest też jakieś ograniczenie liczbowe (albo i nie).

Nie wiadomo także, ile np. mapa Warszawy zajmowałaby miejsca (dopóki nie spróbujesz jej udostępnić), więc ciężko stwierdzić czy będzie to opłacalne (możliwe) dla pamięci Twego telefonu.

Ogólnie, podsumowując, pomysł fajny, ciekawy i pewnie się rozpowszechni dość szybko. Jednak na moment obecny ma bardzo ograniczony zasięg (telefony z Androidem), więc producenci zwykłych map mogą na chwilę odetchnąć i powoli, ze stoickim spokojem, zastanowić się nad założeniem w niedalekiej przyszłości nowego biznesu ;) .

Więcej na temat tej możliwości (filmiki), jak i innych dot. Google Maps na Androida znajdziecie tutaj: http://maps.google.com/help/maps/starthere/index.html. Zapraszam do obejrzenia!

Regina Anam

Specjalistka AdWords, zainteresowana web usability oraz reklamowymi mozliwościami Facebooka. W wolnym czasie lubi spać i się nie przemęczać.

zobacz posty autora

Spodobał ci się ten post? 2 0

10 komentarzy

 • Wojtek

  chodzą słuchy, że nie trzeba mieć telefonu… ;) z całym szacunkiem ale takie warunki to nie warunki :) Pozdrawiam

  28.06.2012, g.22:07

  • Regina Anam

   no dobrze, zastąpmy słowo „telefon” słowem „urządzenie” ;) przyznaję rację, że telefonu nie trzeba mieć… trzeba mieć urządzenie z systemem Android :) .

   29.06.2012, g.08:57

 • Paweł

  Aktualizacja wykonana, urządzenie skonfigurowane i korzystanie jest dużo łatwiejsze ale przede wszystkim szybsze. Jak ktoś dużo korzysta z map i stałych tras/miejsc to naprawdę przydatna opcja.

  29.06.2012, g.09:25

 • mr_zola

  Nie wiem dlaczego ale dla niektórych fragmentów Polski ta funkcja nie jest dostępna. np. okolice Świdnicy (dolny śląsk)

  29.06.2012, g.14:42

 • Jaro

  Dla Łodzi też nie działa zapisywanie map :(

  30.06.2012, g.23:08

 • bartek46op

  Na Androidzie 4.1 wywala mi, że dla Krakowa nie są dostępne mapy offline. Więc gdzie są w Polsce?

  03.07.2012, g.00:27

 • Regina Anam

  Jak się okazało Google Maps offline w Polsce jest dostępne… nigdzie :D . Wujkowi Googlowi trochę to nie wyszło, nasz kraj jest wyłączony z tej wspaniałej usługi (czyli nie mieści się w 150 krajach, którymi firma się chwali). Nie będę się powtarzała, gdyż dokładnie tą nieciekawą sytuację opisuje Komputer Świat na swoim blogu, a dokładniej Michał Chrobot: http://www.komputerswiat.pl/blogi/blog-redakcyjny/2012/06/skandal!-mapy-google-offline-dla-androida-na-razie-bez-polski.aspx

  03.07.2012, g.09:15

 • Agata Stępień

  a mnie się udało już pobrać Poznań i okolice, więc najwyraźniej ten problem już został rozwiązany.Wymagało to pobrania 7,5MB danych – mapa w trybie offline nie pozwala co prawda wyszukiwać na niej lokalizacji ani planować trasy dojazdu ale przeglądać mapę można bez problemów :)

  09.08.2012, g.14:18

 • wittar

  Przy ściąganiu 7 mapy google odmówiły – „zapisano maksymalną liczbe map offline” czyli 6 map to max

  18.07.2013, g.19:32

 • użytkownik

  Krótkie wideo na temat korzystania z map Google offline:
  http://www.youtube.com/watch?v=SE2MGOMgFTg :)

  09.09.2013, g.12:33

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>